Parama dėkojame




Kultūros viceministras Romas Jarockis: „Mažeikiai yra geras pavyzdys visai Lietuvai"

   Spalio 13 d. Mažeikiuose viešėjo Lietuvos Respublikos Kultūros viceministras dr. Romas Jarockis, Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos direktorė Diana Varnaitė.


   Kartu su Savivaldybės meru Antanu Teniu, mero pavaduotoja Sigute Bernotiene, Administracijos direktoriumi Broniumi Kryžiumi, Seimo nariais Audrone Pitrėniene ir Kęstučiu Bartkevičiumi, Tarybos nare Laimute Kačerauskiene, Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos Telšių teritorinio padalinio vedėju Antanu Eiču, Kultūros skyriaus vedėja Angele Rupkute bei vyr. specialiste Rūta Končiute, Mažeikių Šv. Pranciškaus Asyžiečio parapijos klebonu kanauninku Zenonu Degučiu apsilankyta Pikelių Švč. Trejybės bažnyčioje, Renavo dvaro sodyboje, Plinkšių ir Pavirvytės dvaruose, Sedoje apžiūrėta vieta, kur stovėjo sinagoga bei domėtasi, kaip saugomi išlikę šios šventovės mediniai elementai.

 

Surasti atsakymai į daugelį klausimų

   Darbinio vizito Mažeikių rajone rezultatais džiaugėsi ir svečiai, ir rajono šeimininkai. Pasak šios išvykos iniciatorės, Lietuvos Respublikos Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto pirmininkės Audronės Pitrėnienės, sudėlioti tam tikri taškai, prisiimti įsipareigojimai, namų darbai.


   „Jeigu visi padarysime tai, ką įsipareigojome, manau, rezultatai tikrai bus. Tikiu, kad taip ir bus, nes vis labiau įsitikinu, kad Mažeikiai turi tikrą šeimininką – meras Antanas Tenys yra labai nuoširdus, atsakingas žmogus", – sakė A. Pitrėnienė.
Seimo narei pritarė Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos direktorė D. Varnaitė. Jos teigimu, važiuojant į Mažeikius, žinota, kokie kultūros paveldo objektai bus lankomi bei kokie yra jų poreikiai. Iš anksto pagalvota apie galimus sprendimų būdus.


   „Buvo labai sėkminga, dalykiška diena. Regis, šiandien turime atsakymus daugeliui iki tol buvusių klausimų. Esu realistė, niekada neskubu pernelyg optimistiškai vertinti situaciją, tačiau dabar tikiu, kad visi laikysimės nusistatytos strategijos", – įspūdžiais dalinosi direktorė.


   Išties kelionės dalyviai ne tik apžiūrėjo kultūros paveldo objektus – jie diskutavo, skambindami telefonu į įvairias institucijas, aiškinosi iškilusius klausimus, dalinosi darbais, įsipareigojimais.


   „Esu maloniai nustebintas, kaip susitelkę dirba Mažeikių rajono savivaldybės vadovai, Administracija. Dažnai būna, kad, nuvykus į kokį rajoną, mus pasitinka tik su įvairiausiais prašymais. Žinoma, mes pasiūlome, ką galime pasiūlyti, bet aš manau, kad labai daug priklauso ir nuo vietos vadovų. Šiandien aš matau didelį Savivaldybės mero, Administracijos direktoriaus dėmesį ir rūpestį kultūros paveldo objektais. Mažeikiai yra geras pavyzdys visai Lietuvai", – teigė kultūros viceministras dr. Romas Jarockis.


   Mažeikių rajono savivaldybės meras A. Tenys dėkojo svečiams už rūpestį mūsų rajono kultūros paveldo objektais, patarimus, suteiktą viltį.


   „Savivaldybės taryba, Administracija puikiai supranta, kaip svarbu išsaugoti mūsų kultūros paveldą, ir tam skiria nemažą dėmesį. Tačiau mums vieniems tai yra pernelyg sunki našta. Nuoširdžiai dėkoju garbiems svečiams už mūsų rajonui rodomą dėmesį, pastangas mums pagelbėti išsaugant vertybes", – dėkojo Savivaldybės meras A. Tenys.

Dėmesio centre – Pikelių Švč. Trejybės bažnyčia

   Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto pirmininkė A. Pitrėnienė prisipažįsta, kad jai pačiai labiausiai rūpėjusi Pikelių Švč. Trejybės bažnyčia. Tai seniausia ir viena iš gražiausių ne tik mūsų rajono, bet ir šalies medinių bažnyčių, žavinti savo maldomis nuskaidrintu jausmingumu, barokišku puošnumu. Yra manoma, kad ši šventovė, turinti net septynis altorius, yra pastatyta 1636 metais.


   „Esu įsitikusi, kad nei Savivaldybė, nei parapija nėra pajėgios pačios, be kitų institucijų pagalbos, tinkamai restauruoti šią bažnyčią, nes tai – labai brangus ir subtilus projektas. Tačiau jeigu visi padarysime tai, ką įsipareigojome, bažnyčia tikrai bus sutvarkyta. Žinoma, tam prireiks laiko", – kalbėjo Seimo narė.


   „Labai noriu padėkoti Komiteto pirmininkei, nes būtent jos dėka ir įvyko ši kelionė. Mūsų departamento resursai labai riboti – visoms Lietuvos katalikų bažnyčioms turime viso labo tik tris milijonus litų. Todėl priimdami sprendimą skirti lėšas, turime jį labai pagrįsti. Bet kokie darbai prasideda nuo projekto, kuris taip pat kainuoja. Privalome surasti lėšų projektui parengti. O kai jį jau turėsime, tada galėsime ieškoti šaltinių jam įgyvendinti. Jau dabar apie juos mąstome", – sakė Kultūros paveldo departamento direktorė.


   Norint parengti projektą, taip pat būtina atlikti Pikelių Švč. Trejybės bažnyčios ekspertizę.

Savivaldybės vadovų rūpestis – Renavo dvaro sodybos oficinos remontas

   Mažeikių rajono savivaldybės vadovams labai rūpi sutvarkyti Renavo dvaro sodybos oficiną – ji vienintelė likusi laiko kirčių ir žmonių apgriauta gražuolio dvaro sodybos žaizda. Savivaldybės administracija yra pateikusi prašymą Kultūros paveldo departamentui dėl lėšų skyrimo Renavo dvaro sodybos oficinos, kurioje ketinama įrengti viešbutį, restauravimo ir remonto darbams finansuoti.


   D. Varnaitė pripažino, kad iš tikrųjų šis pastatas „bado akis" ir realiai pretenduoja į Europos Sąjungos fondų lėšas.
„Džiugu, kad Savivaldybė įvardija šį objektą kaip numeris pirmas, tokiu būdu labai priartindama prie tikimybės gauti lėšas. Manau, kad mūsų specialistai, ekspertai tikrai įvertins įdirbį, atliktą Renavo dvare, kuris yra vienas iš vertingiausių dvarų visos respublikos mastu", – kalbėjo Kultūros paveldo departamento vadovė.


   Taip pat aptartas ir Renavo dvaro rūmams reikalingų baldų klausimas. Tuo prižadėjo pasirūpinti kultūros viceministras dr. R. Jarockis.

Susitiko su dvarininkais
Kelionės dalyviai taip pat apžiūrėjo Plinkšių ir Pavirvytės dvarus, susitiko su jų savininkais, aptarė dvarviečių tvarkymo klausimus. Plinkšių dvaro savininkai žadėjo tvarkymo darbus pradėti pavasarį. Tuo tarpu Pavirvytės dvarui renovuoti jau yra gautos struktūrinių fondų lėšos.
„Projektui įgyvendinti yra skirtas labai ribotas laikas. Jis turi būti baigtas iki 2016 metų balandžio mėnesio. Tuo tarpu darbų kiekis milžiniškas. Palinkėkime savininkui sėkmingo darbo, kad po dvejų metų Pavirvytės dvaras būtų restauruotas", – linkėjo D. Varnaitė.
Sedoje apžiūrėta vieta, kur anksčiau buvo sinagoga. Sedos seniūnas Algirdas Grinkevičius parodė kur ir kaip saugomi sinagogos likučiai – vertingi mediniai architektūriniai elementai. Vienas iš svečiams kilusių pasiūlymų – perduoti šias relikvijas Lietuvos liaudies muziejui Rumšiškėse.

Savivaldybės Ryšių su visuomene skyrius

Taip pat skaitykite:

Nuorodų sąrašas

Nuorodų sąrašas

Powered by BaltiCode